„Kilo sem, kilo tam“ aneb příklad ze života

Minulý blog byl o tom, že cílem „pojišťováka“, jako jsem já, je komplexní služba, ne nacpat předraženej produkt a namastit si kapsu. Prostě spolupráce s klientem na naplňování životních cílů, která bude oboustranně výhodná. Když se to podá takhle, může to znít jako… „mlha přede mnou, mlha za mnou“, jako ze starý Popelky, že jo? Tak teď tu mlhu společně rozptýlíme na dost konkrétním příkladu ze života. Nasaďte si brýle, držte si klobouky, zhasněte doutníky. Začínáme!

  • Situace: Širší rodina klienta (ví se, že klient má peníze, a rodina je důvěryhodná) požádala, jestli by jí nepůjčil 100 000 Kč na kotel (přechod na vyhovující ekologické řešení) s tím, že mu je vrátí až za 2 roky. Bezúročně, takže na účtu „přistane kilo a za dva roky z něj kilo odletí“.
  • Kontext: Klient měl volných 100 000 Kč, které chtěl investovat do akcií/nemovitostního fondu, ale rodina je rodina, proto na to kývnul.
  • Řešení: Klient mi jako svému finančnímu poradci hned volal s tím, jaké jsou možnosti, a jestli by se z toho nedalo něco vykřesat.

Inu, dalo, panáčku. Tady jsou scénáře, které připadaly v úvahu (a určitě by se daly najít i další).

Scénář č. 1: Ten jsem nastínila výše.

1) Půjčíte rodině 100 000 Kč.
2) Za 2 roky dostanete zpátky 100 000 Kč (které kvůli inflaci budou mít menší kupní sílu).
Výsledek po 2 letech: 0 Kč, ale vašich 100 000 Kč pro vás nebude nijak pracovat. Prostě nula od nuly pojde.

Scénář č. 2:

1) Zmíněných 100 000 Kč si můžete půjčit od banky s výhodným úrokem, předat je rodině a průběžně sami splácet.

Předpokládejme, že půjdeme touto cestou. Co uděláte? Kouknete nejspíš na banku, kde máte účet, s jakým úrokem nabízí úvěry, a začnete porovnávat napříč „těmi internety“ (který by Věra Pohlova nejradši zakázala). Stop, vsuvka. Nic proti tomu, ale finanční poradce je díky specialistům schopný vám ušetřit čas a vybrat pro vás tu nejvýhodnější nabídku na trhu (netřeba říkat, že často má díky silnému zázemí mateřské firmy přístup k neveřejným nabídkám) a vy si v pohodě můžete dát kafe a jenom postupujete podle instrukcí zkušených lidí – prostě čistá hlava. No, a do e-mailu vám pak přistane třeba tenhle krasavec, kterému se říká předběžná nabídka:

Laicky řečeno, banka vám těch 100 000 Kč dá s tím, že po 2 letech bude chtít vidět 102 049 Kč, což je v době vysoké inflace parádní.

Výsledek po 2 letech: -2049 Kč, které přeplatíte.
Rodině dáte 100 000 Kč (z půjčky) a vašich 100 000 Kč vám zbude jako rezerva, kterou si necháte. Měsíčně budete splácet 4516 Kč (rodina splácet nemůže, částku může vrátit až za 2 roky) a díky bonusu přeplatíte přijatelných 2 049 Kč (za 2 roky, tj. při 24 měsících, to je 85 Kč měsíčně anebo dvě piva).

Scénář č. 3: A to nejlepší na závěr –⁠ řešení, které jsme zvolili s klientem.

1) Vzali jsme výhodnou půjčku 100 000 Kč s úrokem 1,99 % (RPSN 2,16 %, což bylo v listopadu 2021 v kontextu inflace atakující 6 % super; pozn. aktuálně se inflace v ČR pohybuje kolem 11 % a půjčka za uvedených podmínek by byla ještě výhodnější) ze Scénáře č. 2
2) Rodina dostala svých 100 000 Kč, a klientových 100 000 Kč jsme zainvestovali do
nemovitostního fondu Trigea

s očekávaným ročním zhodnocením 6 % (konzervativní investice).

Výsledek po 2 letech: -2049 Kč na úrocích z půjčených 100 000 Kč, +12360 Kč předpokládaný zisk z vlastních zainvestovaných 100 000 Kč díky složenému úročení po 2 letech, celková bilance +10311 Kč pro klienta „za to, že půjčil rodině“.

Klient v tomto případě po 2 letech vydělá +10311 Kč, udělá dobrý skutek pro rodinu a ještě se třeba naučí odkládat pravidelně 4500 Kč měsíčně – v návyku může po splacení úvěru pokračovat, ale již ne jako splátku bance, ale do svého fondu.

Co říct závěrem? Ďábel se skrývá v detailu. Ne vždy si lidé půjčujou, protože potřebujou. Někdy je to prostě jenom výhodná cesta jako v našem příkladu. A přesně o tom moje služba jako finančního poradce je. O důvěře a spolupráci s klientem, o hledání výhodných řešení a hlavně o tom, abych pro klienta měla přidanou hodnotu – ušetřím mu čas, pomůžu mu uspořádat si finance tak, aby pracovaly pro něj, nabídnu mu skvělá řešení a jiný úhel pohledu na peníze. A teď mi prozraďte, který ze scénářů je nejbližší vám?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *